środa, 19 kwietnia 2017

Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy nie jesz przez 16 godzin


Krótka głodówka może mieć zbawienny wpływ dla naszego organizmu. Ta, o której napiszę dzisiaj, jest bardzo krótka, ale również bardzo pożyteczna.


Zasady

Są proste. Możemy jeść przez 8 godzin w ciągu dnia, przez resztę zaś - nie. Mogą być to np. godziny od 8:00 do 16:00. Jak często robić takie "pół-głodówki"? Wszystko zależy od nas samych oraz od naszego samopoczucia. Niektórzy bardzo szybko zobaczą pozytywne rezultaty, inni natomiast będą musieli na nie trochę poczekać. 

Co możemy zyskać?

Oczywiście temat głodówek wymaga jeszcze pogłębionych badań, ale dotychczasowe eksperymenty wyglądają bardzo obiecująco. Na przykład ostatnie badania wykazały, że cykle dłuższego niejedzenia chronią nasz system immunologiczny przed uszkodzeniami oraz wspierają jego regenerację. Ponadto, krótkie głodówki mają bardzo dobry wpływ na mózg. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Starzenia Się (NIA) udowodnili, że 16-godzinne głodówki zastosowane 2x w tygodniu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób Parkinsona i Alzheimera, jak również opóźniają ich rozwój, jeżeli dana osoba już na nie zachorowała.

Dodatkowo 16-godzinna głodówka:

  • stabilizuje poziom insuliny we krwi, przeciwdziała więc rozwojowi cukrzycy,
  • dodaje energii i lekkości,
  • obniża poziom trójglicerydów,
  • przeciwdziała napadom głodu i zmniejsza ochotę na słodkie - pomaga schudnąć,
  • znacznie zmniejsza ryzyko otyłości i chronicznych schorzeń - pożegnaj się raz na zawsze z oponką,
  • opóźnia proces starzenia dzięki przeciwdziałaniu wolnym rodnikom,
  • poprawia koncentrację,
  • spowalnia rozwój guzów nowotworowych.
Źródło: www.collective-evolution.com/2016/07/15/what-happens-to-your-body-when-you-dont-eat-for-16-hours-infographic/

A co na to medycyna chińska?

Według TMC głodówki są bardzo dobre dla śledziony, która nie musi zajmować się trawieniem pokarmu, może więc zająć się "sprzątaniem" starych złogów, które od dawna zalegają w organizmie. Głodówki pomagają pozbyć się śluzu, który jest głównym powodem chorób. Dając odpocząć śledzionie od pokarmu, sprawimy, że "posprząta" ona śmieci, których wcześniej nie zdążyła przygotować do wydalenia, ponieważ była zbyt obciążona niezdrowym, ciężkim, lub zimnym i wychładzającym jedzeniem. Dlatego od czasu do czasu głodujmy 16 godzin dziennie na zdrowie :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz