poniedziałek, 30 stycznia 2017

Zdrowie zaczyna się w jelitach


Znasz takie powiedzenie, że zdrowie zaczyna się w jelicie? Jest to jedno z najmądrzejszych i najważniejszych zdań, jakie ludzkość kiedykolwiek wymyśliła. Bowiem wszystko zaczyna się od układu pokarmowego. I zdrowie, ale również i choroba. Nieważne, czy jesteś już chory, czy jest to choroba fizyczna czy psychiczna, czy może na razie wszystko jest w porządku i chcesz, żeby tak zostało. Droga do zdrowia zaczyna się dla każdego w tym samym miejscu - w układzie pokarmowym.


niedziela, 29 stycznia 2017

Jedna przyczyna wszystkich chorób według TMC


Pozwól, że przedstawię ci teraz z grubsza ideę, bardzo mądrą i starą, według której źródło wszystkich chorób jest jedno i takie samo. Także zaparz sobie herbatę, usiądź wygodnie i przeczytaj o tym, o co w tej medycynie chińskiej naprawdę chodzi.

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Zasady działania umysłu - jak radzić sobie z lękiem, złością i smutkiem


Niektórzy mówią, że życie jest sumą wzlotów i upadków. Inni, że jednym wielkim upadkiem. A jeszcze inni sami nie wiedzą, czym jest życie. Ale nikt pewnie nigdy nie powiedział ci, że życie jest permanentnym szczęściem. To się nie zdarza. No dobra, więc jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami i emocjami, kiedy nagle z zaskoczenia pojawią się w naszym umyśle czy sercu i zaczną przejmować nad nami kontrolę? Czy te przemijające odczucia, złe, ale też i dobre, to rzeczywiście my sami? A jeśli nie (no bo pewnie, że nie), to czym my sami jesteśmy?

środa, 18 stycznia 2017

Żywność i jej kategorie według TMC, czyli jak jeść, żeby jednocześnie leczyć swój organizm cz. 1

Słowem wstępu

Na początek truizm: to co jemy wpływa na nasze zdrowie. Tyle razy to słyszeliście, że pewnie nie robi to na was większego wrażenia. Ale w takim razie trzeba byłoby zadać sobie jeszcze jedno pytanie: Dlaczego, mimo że to wiemy, nadal ładujemy do buzi jakieś syfy, przetworzone i chemiczne badziewia, które rozwalają nas od środka?

piątek, 13 stycznia 2017

W poszukiwaniu samych siebie - tożsamość

Relacje międzyludzkie

W społeczeństwie istnieją dwa rodzaje więzów: osobowe i bezosobowe. Relacje z krewnymi i przyjaciółmi to te pierwsze, relacje np. z urzędnikiem bankowym - te drugie. Istnieje zależność, że im pragnienie "głębokich i pełnych" związków osobowych jest większe, tym bardziej zawiła staje się tkanka bezosobowych zależności.

W bezosobowe zależności wpadamy codziennie, gdy tylko wyjdziemy w domu. I oto przez chwilę jesteś pracownikiem, następnie stajesz się klientem w spożywczaku, a potem kierowcą lub pasażerem autobusu. Możesz pełnić też rolę widza w kinie, uczestnika zawodów sportowych albo pacjenta w szpitalu. I w każdej z tych sytuacji ma się wrażenie, że nie jesteśmy do końca sobą, że jedynie jedna z wielu części nas samych odpowiada za to, że w danym miejscu zachowujemy się, myślimy i mówimy w dany sposób. Nigdzie nie czujemy się swojsko, będąc w pełni "sobą".

niedziela, 8 stycznia 2017

Idea "Pięciu Elementów" i przyczyn chorób według TMC, czyli zrozumieć swoje ciało

Co Chiny mają wspólnego z Grecją?

Łączy je w zasadzie tylko jeden człowiek, który z resztą pewnie o tym nie wiedział. Jest to mianowicie Hipokrates. Czemu? A no temu, że jego teoria dotycząca sposobów leczenia człowieka właściwie wywodzi się z tego samego założenia, co korzenie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Teoria jest prosta i prawie wszystkim znana: "Leczyć chorego, nie chorobę". Hipokrates badał więc całego człowieka, a nie tylko obszar jego ciała, na którym występowały symptomy. 

sobota, 7 stycznia 2017

Egoizm - dlaczego daliśmy wmówić sobie, że jest zły

Taka sytuacja...

Wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę o pracę. Dobrze ci idzie, spełniasz wymagania, rekrutujący się uśmiechają, sytuacja robi się jak z bajki, ogólnie czujesz się już jednym półdupkiem na krześle swojego przyszłego fotela w swoim przyszłym biurze i nagle... pada pytanie, które sprawia, że wszystko opada, łącznie z wykreowanym półdupkiem: "Jaka jest pani/pana największa wada?".